Termíny:
Přínosem kurzu je komplexní přístup k problematice spirituality jako základního pilíře celostního přístupu ke klientovi. Cílem je seznámení, prohloubení a nácvik práce se spirituálními potřebami klientů a integrace tohoto stylu práce do struktur organizace.
Kurz je určen pro sociální pracovníky, vedoucí a ředitelé organizací.
Anotace:
Kurz se věnuje tématu propojení sociální práce/sociálních služeb a spirituality.
První den si účastníci kurzu hned v úvodu ujasní rozlišení spirituality od religiozity (osobní náboženské praxe). Dále se věnují tématu spirituálních potřeb, seznámí se s různými typy spirituálního posouzení včetně spirituálního sebeposouzení a také různým možnostem spirituálně orientovaných intervencí v sociálních službách. Prakticky si vyzkouší, který model spirituálního posouzení je vhodný pro jejich cílovou skupinu.
Druhý a třetí den kurzu je věnovaný tématu integrace spirituality do organizace. Účastníci vytvoří v rámci skupinové práce návrh pojetí spirituality, zformulují hlavní zásady plynoucí z definice spirituality a definují základní postoje plynoucí ze zásad pro vlastní organizaci. Poslední den se věnuje reflexi zkušeností s definováním pojetí spirituality ve vlastní organizaci. Dále pak analýze dokumentace, propagace i infrastruktuře organizace z perspektivy pojetí spirituality v dané organizaci.
Číslo akreditace u MPSV: A2022/0236-SP/VP
ThLic. Jakub Doležel Th.D., Ing. Mgr. Zdenka Kumstýřová, Mgr. Zdislava Čepelková DiS., Mgr. et Mgr. Kateřina Hojná
CMTF UPOL